Program för SM i Visby 2-5 juni

Ändringar i programmet kan förekomma ända fram till mästerskapens start.
Ett bout = en tävlingsomgång för fyra lag (dvs 16 poeter).

Karta med alla scener hittar du här

Torsdagen den 2 juni öppnar Roxys biljettkassa kl 14.00.
Du kan också förbeställa biljetter till SM. Se länk till höger!

 
 

torsdag 2 juni

 

17.00 – 17.15 Invigning – Folkets Bio Roxy
17.30 – 19.30 Bout 1 – Folkets Bio Roxy
Uppsala
Sthlm Underground
IAP (Individuellt anmälda poeter)
Sollentuna
MC Solja Krapu
17.30 – 19.30 Bout 2 – Almedalen
Borås
Frillesås friendship
Ordanvind
Malmö
MC Kung Henry
(vid regn Vinterträdgården/Hotel Wisby)
20.00 – 22.00 Bout 3 – Folkets Bio Roxy
Växjö
Södermalm
Östergötland
Gatsby
MC Kim Strömbäck
20.00 – 22.00 Bout 4 – Almedalen
Halland
Urkult
Gotland
Göteborg
MC Lola Bonk
(vid regn Vinterträdgården/Hotel Wisby)
22.30 – 23.30 Trubadurslam – Clarion Hotel Wisby
Olof Schwan, Anton Höber, Andreas Björsten,
Jessica Svefors, Anders Petterson och Klara Andersson
 
 

fredag 3 juni

 

10.00 – 11.30 Slammastermöte 1 – Folkets Bio Roxy
Poetryslam i Sverige
12.30 – 14.30 Bout 5 – Almedalen
Södermalm
Sollentuna
Malmö
Halland
MC Kim Strömbäck
12.30 – 14.30 Bout 6 – Folkets Bio Roxy
IAP
Urkult
Ordanvind
Växjö
MC Lola Bonk
14.30 – 15.30 Öppen scen – Folkets Bio Roxy
15.45 – 17.45 Bout 7 – Folkets Bio Roxy
Göteborg
Östergötland
Sthlm Underground
Borås
MC Solja Krapu
18.30 – 19.00 Olivia Bergdahl – Folkets Bio Roxy
19.15 – 21.15 Bout 8 – Folkets Bio Roxy
Gotland
Frillesås friendship
Gatsby
Uppsala
MC Kung Henry
21.30 – 22.30 Improesi – Clarion Hotel Wisby
Jon Hauge Evaldsson, Alice Ruth, Geta Lööf
Erik Wikström, Joakim Gullander, Anna Nygren
Vidar Berg, Evy Söderman, Anders Petterson
och Klara Andersson
 
 

lördag 4 juni

 

11.00 – 12.30 Slammastermöte 2 – Folkets Bio Roxy
Regler och tävling
13.00 – 15.00 Bout 9 – Clarion Hotel Wisby
Ordanvind
Göteborg
Uppsala
Södermalm
MC Solja Krapu
13.00 – 15.00 Bout 10 – Folkets Bio Roxy
Sollentuna
Östergötland
Frillesås friendship
Urkult
MC Kung Henry
15.15 – 17.15 Bout 11 – Folkets Bio Roxy
Malmö
Växjö
Sthlm Underground
Gotland
MC Kim Strömbäck
17.30 – 18.00 Oskar Hanska
18.15 – 20.15 Bout 12 – Folkets Bio Roxy
Gatsby
Halland
Borås
IAP
MC Lola Bonk
21.00 – 23.00 Teampiecebout
1. Sollentuna
2. Växjö
3. Halland
4. Ordanvind
5. Urkult
6. Södermalm
7. Frillesås Friendship
8. Gotland
9. Sthlm Underground
10. Östergötland
11. Uppsala
12. Göteborg
13. Malmö
14. Borås
15. Gatsby
MC Kim Strömbäck
 
 

söndag 5 juni

 

Allt på Folkets Bio Roxy!

10.30 – 12.30 Slammastermöte 3
Utvärdering av årets SM
13.00 – 14.20 Triathlon FINAL
Fem lag gör upp om SM-titeln:
Dödsstjärnan, Kust till kust, Svarta fåret,
Fröken Olov och Inlandsdisco
MC Kim Strömbäck
14.30 – 15.50 Improesi FINAL
Jon Hauge Evaldsson, Alice Ruth, Geta Lööf
Erik Wikström, Joakim Gullander, Anna Nygren
Vidar Berg, Evy Söderman, Anders Petterson
och Klara Andersson (inte i läsordningen)
MC Solja Krapu
16.15 – 17.00 Poetiska gäster från BCWT
Baltic Centre for Writers and Translators
Ghayath Almadhoun och Hanna Nordenhök
17.15 – 19.15 LagFINAL
De fyra högst rankade lagen
tävlar om SM-titeln
MC Kung Henry & Lola Bonk
19.30 – 20.00 Josefin Stern
20.15 – 22.45 Individuell FINAL
De åtta högst rankade poeterna
tävlar om SM-titeln
MC Olivia Bergdahl & Oskar Hanska

Kommentarsfunktionen är avstängd.